تاریخ : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 15 شوال 1445 Tuesday, 23 April , 2024
1

تخصیص سهمیه ۱۵ لیتری بنزین در کمیسیون تلفیق رأی لازم را نیاورد

  • کد خبر : 5436
  • ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳
تخصیص سهمیه ۱۵ لیتری بنزین در کمیسیون تلفیق رأی لازم را نیاورد

سید شمس‌الدین حسینی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نشست خبری، گفت: متأسفانه در رسانه‌ای شدن خبر اختصاص ۱۵ لیتر بنزین به خانوارهای فاقد خودرو یک ناهماهنگی پیش آمد. بنده در آن جلسه تاکید کردم که این موضوع نیاز به دو سوم آرای اعضای کمیسیون تلفیق را دارد؛ بررسی کردیم و مشخص شد این مصوبه دوسوم آرا را نیاورده است‌.

به گزارش اصناف شهر، حسینی تصریح کرد: بر این اساس در گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده که قرار است هفته آینده در صحن مجلس رسیدگی شود، موضوع اختصاص سهمیه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو وجود ندارد. البته ممکن است نمایندگان در صحن مجلس در این باره پیشنهاداتی ارائه دهند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده ادامه داد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه وام ازدواج زوجین نفری ۱۸۰ میلیون تومان در سال آینده با بازپرداخت ۱۰ ساله خواهد شد. البته اگر دختر زیر ۲۳ سال و پسر زیر ۲۵ سال باشد، نفری ۲۲۰ میلیون تومان وام ازدواج می‌گیرند.

زوجین حداقل ۳۶۰ میلیون و حداکثر ۴۴۰ میلیون تومان وام ازدواج می‌گیرند

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده بیان کرد: میزان وام ازدواج نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و زوجین در مجموع حداقل ۳۶۰ میلیون و حداکثر ۴۴۰ میلیون تومان وام ازدواج در سال آینده می‌توانند دریافت کنند.

حسینی اظهار داشت: کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده هیچ مصوبه‌ای درباره تعیین تکلیف مشمولان غایب سربازی نداشته و به بحث خرید سربازی هم ورود نکردیم. موضوع مشمولان غایب سربازی در قانون دائمی آمده است و در حیطه اختیارات ستاد کل نیروهای مسلح است. در لایحه بودجه سال آینده هم هیچ بحثی درباره خرید سربازی نیامده است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده درباره جلسات کمیسیون تلفیق بودجه گفت: با وجود آنکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با حداقل ۳۶ روز تأخیر در صحن مجلس اعلام وصول شد، اما کمیسیون تلفیق از روز اول جلسات خود را در سه شیفت و به صورت فشرده برگزار کرد تا ما ناگزیر به تصویب لایحه چند دوازدهم نشویم.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق بودجه ۵۰ جلسه برگزار کرد و ما در ۱۳ جلسه کلیات بودجه و در ۳۷ جلسه هم تبصره‌ها و احکام بودجه را بررسی کردیم. با وجود آنکه زمان زیادی نداشتیم، اما تعداد جلسات و ساعات رسیدگی به بودجه در کمیسیون تلفیق نسبت به سال‌های گذشته کاهش نیافت.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده اظهار داشت: نکته مهم دیگر آن است که اعضای کمیسیون تلفیق قبل از رسیدگی و بررسی پیشنهادات در کمیسیون، در قالب یک کارگروهی موضوعات مهم را به صورت کارشناسی بررسی می‌کردند و ما قبل از جلسه تلفیق یک فرآیند تحقیقی کامل را درباره مصوبات طی می‌کردیم و انسجام بین تبصره‌های مهم بودجه هم کاملاً تقویت شده است.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس دو برنامه تنظیم شده است

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ از لوایح خاص است، چرا که بر اساس دو برنامه پنج ساله توسعه تنظیم شده است. شش ماه اول بودجه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه تنظیم شده و شش ماه دوم بودجه هم بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه هفتم توسعه تدوین شده است. در واقع از آنجایی که لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس هنوز ارائه نشده است، ما در بررسی بودجه سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه هفتم را مدنظر قرار دادیم.

تصویب احکام دائمی در بودجه منتفی شد
حسینی با بیان اینکه در لایحه بودجه احکام به دو دسته یک ساله و دائمی تقسیم شده بودند، تصریح کرد: ما جلساتی با حقوقدانان شورای نگهبان داشتیم و قرار بر این شد هر چه در بودجه تصویب می‌شود برای سال ۱۴۰۲ و به صورت یک ساله باشد بر این اساس تصویب احکام دائمی در بودجه سال ۱۴۰۲ منتفی شد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ افزود: ما در بررسی لایحه بودجه دقت کردیم تا یکسری تشکیلات جدید ایجاد نشود. در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ آمده که نه تنها نباید شرکت‌های دولتی جدید تأسیس کنیم حتی برخی از این شرکت‌ها باید واگذار شوند. در سال‌های اخیر و حتی در قانون بودجه رویه شده و صندوق مدام ایجاد می‌شد که ما تا حد امکان این بار جلوی این موضوع را گرفتیم. البته قرار بر این شد که موارد ضروری در قالب حساب پذیرفته شود تا دولت بتواند مشکلات خود را برطرف کند.

به حقوق بازنشستگان و سربازان توجه ویژه شده است

حسینی با بیان اینکه در بررسی‌های خود روی بودجه توجه ویژه به اقشار آسیب پذیر جامعه داشتیم، گفت: منابع مربوط به سازمان بهزیستی و کمیته امداد از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد رشد یافته و به حقوق بازنشستگان و سربازان هم توجه ویژه شد. همه ما در کمیسیون تلفیق اذعان داریم که باید رفع کاهش قدرت خرید مردم مدنظر قرار گیرد اما بر اساس امکانات مالی دولت توانستیم تا حدی ترمیم‌ها را انجام دهیم و قائل به این مساله هستیم که فشار تورم بیشتر از جبران‌هایی است که در لایحه بودجه سال آینده آمده است.

وی تاکید کرد: در بررسی خود به انضباط مالی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی توجه کردیم به گونه‌ای که شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت باید حساب‌های خود را در حساب‌های خزانه نزد بانک مرکزی تمرکز دهند. در سال‌های گذشته می‌دیدیم که یک ردیف بودجه ۱۲۰ درصد تخصیص داشت و ردیف دیگری صفر درصد تخصیص می‌یافت. اگر قرار باشد قانون تصویب شود اما یک موضوعی صفر درصد تخصیص پیدا کند مسکوت گذاشتن قانون است و بهتر است موضوعی که قرار نیست تخصیص یابد در لایحه بودجه نیاید.

حسینی گفت: در تبصره ۱۸ لایحه بودجه به تولید و اشتغال توجه ویژه کردیم و میزان مالیات واحدهای تولیدی را نسبت به آن چیزی که دولت در لایحه بودجه آورده بود، باز هم کاهش دادیم. منابع مناسبی برای تولید و اشتغال در سال آینده پیش بینی شده و حساب ملی توسعه و پیشرفت و حساب‌های استانی توسعه و پیشرفت تشکیل می‌شود.

وی بیان کرد: در تبصره ۱۶ لایحه بودجه نیز تسهیلات مربوط به فرزندآوری و ازدواج و ودیعه مسکن آمده است. تغییرات سقف بودجه در کمیسیون تلفیق به مراتب کمتر از سال‌های قبل بوده و حدود ۳۰ همت تغییر داشته است.

قیمت حامل‌های انرژی هیچ تغییری نکرده است

حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کمیسیون تلفیق بودجه مصوبه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین در سال آینده داشته است، گفت: ما هیچ مصوبه‌ای در کمیسیون تلفیق مبنی بر تغییر قیمت هیچ فرآورده‌ای نداشتیم.

وی درباره افزایش قیمت حقوق کارکنان دولت گفت: دولت آورده بود که به طور متوسط حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و از طرف دیگر در لایحه بودجه حداقل حقوق ۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. ما کلمه متوسط را از بودجه برداشتیم و مقرر شد همه حقوق‌ها ۲۰ درصد افزایش پیدا کند اما حقوق شاغلان فعلی قطعاً از ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان در سال آینده کمتر نخواهد شد. عوارض خروج از کشور در سال آینده ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

لینک کوتاه : https://asnafshahr.ir/?p=5436

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.