تاریخ : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 ذو القعدة 1445 Monday, 20 May , 2024
2

زاکانی بودجه ۵۶ هزار میلیاردی ۱۴۰۱ تهران را ارائه کرد

  • کد خبر : 1829
  • ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰
زاکانی بودجه ۵۶ هزار میلیاردی ۱۴۰۱ تهران را ارائه کرد

شهردار تهران امروز لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران را با مبلغ ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان به شورای شهر تهران ارائه کرد.

به گزارش اصناف شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در جریان چهل و یکمین جلسه شورای شهر تهران و با حضور در صحن شورا و ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران اظهار کرد: خبر خوبی نیز امروز از سوی آقای تشکری هاشمی مبنی بر موافقت مقام معظم رهبری با شناخته شدن شهدای آتش‌نشان به عنوان شهید خدمت بیان شد که جا دارد از‌ آقایان قاضی‌زاده هاشمی و قالیباف و مقام معظم رهبری تشکر کنم. امروز لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران تقدیم شورای شهر تهران خواهد شد.

وی افزود: این اولین بودجه‌ای است که توسط شورای شهر و شهرداری تهران در دوره جدید تقدیم خواهد شد به طوریکه بودجه سال قبل شهرداری تهران در ابتدا ۴۸ هزار میلیارد تومان بود که در ادامه با اصلاحیه صورت گرفته این میزان به ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

شهردار تهران گفت: بر همین اساس ما مکلف شدیم در مسیر محقق شدن بودجه ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی مصوبه شورای شهر تهران و اصلاحیه صورت گرفته آن گام برداریم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری مبلغ ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تا ۳۳ هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق شود.

زاکانی با اشاره به اینکه ما برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هبودجه ۱۴۰۱
اصناف شهر
ستیم، تصریح کرد: باید بتوانیم بخشی از خلاء‌ها و کاستی‌هایی که از گذشته برای ما به یادگار مانده برطرف کنیم تا بتوانیم خدمات خوبی را به شهروندان ارائه کنیم.

وی با اشاره به میزان بدهی‌های شهرداری تهران به بانک‌ها و پیمانکاران خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری میزان بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها ۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین بدهی ما به پیمانکاران و سایر بخش‌ها نیز با رقم بانک‌ها به ۸۵ هزار میلیارد تومان سرجمع خواهد شد و لذا یک خلاء و کاستی داریم که باید این خلاء‌ها برطرف شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در ۴ سال گذشته مدیریت شهری قبل، تعداد اتوبوس‌های پایتخت کاهش پیدا کرد گفت: پیش از آغاز مدیریت شهری گذشته هفت هزار دستگاه اتوبوس تحویل مدیریت شهری پنجم شد که آن چیزی که به ما تحویل دادند دو هزار و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس بود و این کاستی‌ها را باید در کنار بدهی‌هایی که وجود دارد بگذاریم و می‌طلبد یک کار جدی انجام شود.

زاکانی ادامه داد: آنچه که امروز در قالب لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران تحویل می‌شود ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در راستای رویکردهای تحولی مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری تهران است و سعی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران پیوستگی پروژه‌ها و همچنین سیاست‌های ابلاغی شورای شهر تهران در تدوین بودجه و سندی که دو هفته پیش تقدیم شورا شده است حفظ شود.

وی گفت: در تدوین بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به مواردی از جمله سیاست‌های هفت‌گانه شورا، سند تهیه شده شهرداری تهران و همچنین برنامه ۵ سال سوم شهرداری تهران توجه شود. اگر چه برنامه سوم شهرداری تهران خلاء‌های جدی دارد اما به هر طریق در تدوین بودجه به این موارد عنایت شده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در فرآیند تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران، سرفصل‌های خوبی در دو بخش پیش‌بینی شده است، گفت: بخشی از آن به بودجه سال آینده و بخشی دیگر نیز به تعهدات ما ناظر خواهد بود.

زاکانی با اشاره به میزان بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در لایحه اشاره شده میزان بودجه ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان دیده شده است که این میزان نسبت به بودجه اصلاح شده سال جاری (۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان) ۵۱ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به موضوع دیگری که توجه شده است بحث مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. به عنوان مثال ما مجوزی را داریم که ۴۶ هزار متر مربع بافت پیرامونی شهری را (۸ پروژه در ۸ مجموعه) بارگذاری کنیم که در سنوات گذشته در یک نقطه از این تعداد بارگذاری شده و ما برای سال آینده و بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است بنا داریم در ۵ نقطه کار ویژه و فاخری را انجام بدهیم که با اجرای طرح خود مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری را ایجاد می‌کند و این مبلغ درآمد پایدار برای شهرداری خواهد بود که در بخش حمل و نقل و زیرساخت‌ها نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

شهردار تهران گفت: همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران به اتمام پروژه یادگار حضرت امام و همچنین خط موازی امام علی در غرب تهران اشاره شده است. علاوه بر اینکه در این بودجه به اجرای پروژه‌های بزرگ در شهر نیز تاکید شده است که البته اجرای این پروژه‌ها خارج از این اعتبارات ذکر شده خواهد بود و که از جمله پروژه‌های داخل شهر می‌توان به ادامه بزرگراه شهید صیاد تا آزادگان اشاره کرد.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های شهرداری در سال آینده استفاده از مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری در شهر خواهد بود، افزود: به هر حال به ازای هر گونه سرمایه‌گذاری علاوه بر ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری، شرایط خوبی نیز برای شهروندان در سطح شهر تهران رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده نسبت به بودجه اصلاح شده شهرداری تهران با ۵۱ درصد رشد مواجه خواهد بود، گفت: عمده درآمدهای شهرداری که به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود از عوارض عمومی خواهد بود و در واقع در موضوع شهرسازی، شاهد تحولی در این حوزه خواهیم بود.

شهردار تهران گفت: متأسفانه ما با دستان خودمان قفل بر ساخت و ساز در شهر تهران زده‌ایم. از تاریخ مرداد ۹۸ تا آغاز این دوره از مدیریت شهری فقط ۴ هزار و ۷۰۰ پروانه ساخت صادر شد که این اتفاق ناخوشایندی است و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی در سال آینده شرایط بهتری در حوزه ساخت و ساز فراهم خواهد شد.

زاکانی با اشاره به رفع موانع و قفل‌های زده شده در فرآیند ساخت و ساز تصریح کرد: ان‌شاءالله این موانع را برطرف خواهیم کرد.

وی همچنین به افزایش درصد مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: در دی ماه امسال میزان مالیات بر ارزش افزوده از سه به ۴ درصد افزایش یافت و ان‌شاءالله این اتفاق بزرگی برای ما در سال آینده خواهد بود.

شهردار همچنین به بحث شرکت‌ها و سازمان‌ها در سال آینده اشاره و خاطرنشان کرد: در این حوزه ما تکالیف جدی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها ایجاد کرده‌ایم. همچنین ۱۶۷ درصد از حوزه املاک و امکان شهرداری تهران با رشد روبه‌رو خواهد شد تا بتوانیم با انضباط مالی شرایط بهتری را در سال آینده رقم بزنیم.

زاکانی دلایل تحقق بودجه بیش از ۵۶ هزار میلیارد تومانی شهرداری در سال آینده را کاهش کرونا و همچنین شرایط رونق کشور عنوان کرد و گفت: همچنین سیاست‌های تشویقی در بحث ساخت و ساز برای سال آینده طراحی شده است که منجر به افزایش درآمدهای پایدار شهرداری خواهد شد.

وی بهره‌گیری از روش‌های نوین مالی را یکی دیگر از ظرفیت‌های جدید در شهر برای تحقق بودجه سال آینده ذکر کرد و افزود: از ۵۶ هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در سال آینده مبلغ ۲۳ هزار و ۴۷۱ میلیارد تومان ناظر به هزینه‌ها خواهد بود که در این بخش نیز افزایش ۱۰ درصدی حقوق پرسنل با توجه به تورم در نظر گرفته شده است.

شهردار تهران در ادامه به افزایش بودجه در حوزه تملک دارایی و سرمایه‌ای شهرداری تهران در سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه سرمایه‌ای ۳۶۰۰ میلیارد تومان و در حوزه تملک دارایی ۱۰ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در نظر گرفته شده است.

زاکانی توسعه مدیریت هوشمند شهری را یکی از برنامه‌های شهرداری تهران در سال آینده عنوان کرد و گفت:‌ در این بخش نیز اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه به برخی از سرفصل‌های بودجه‌ای شهرداری تهران در سال آینده اشاره کرد و گفت: در حوزه حمل و نقل و ترافیک رشد ۳۲ درصدی، در حوزه خدمات شهری ۱۴ درصدی پیش‌بینی شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه سال آینده ان‌شاءالله سال متفاوتی در شهر تهران خواهد بود گفت: ان‌شاءالله در مسیر تغییر و تحول و هفت سیاست ابلاغ شده شورا برای تنظیم بودجه حرکت خواهیم کرد که در تنظیم بودجه و در ذیل آن، شروع به کادرسازی شده است و رویکردهای تحولی را دنبال می‌کنیم.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای این دوره از مدیریت شهری موضوع زیست‌پذیری و ایجاد آرامش در شهر است، گفت: باید شرایطی را رقم بزنیم که به سمت یک شهر زیست‌پذیر حرکت کنیم. همچنین موضوع هوای پاک محقق نخواهد شد مگر اینکه منشأ آلودگی را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اهمیت حوزه حمل و نقل در شهر تهران گفت: ما از ابتدا ورود جدی را به این موضوع داشته‌ایم و در همان ماه‌های اول ۱۷۵ دستگاه اتوبوس وارد حمل و نقل عمومی شد که این میزان با تعداد اتوبوس‌های وارد شده در ۴ گذشته مدیریت شهری برابری می‌کند و این رویکرد ادامه خواهد داشت.

شهردار تهران با اشاره به اینکه امروزه حمل و نقل شهری مورد توجه شهروندان قرار گرفته است، گفت: ما باید شرایطی را فراهم بکنیم که استقبال شهروندان از حمل و نقل عمومی افزایش یابد تا بتوانیم شرایط بهتر یرا در پایتخت فراهم کنیم.

زاکانی گفت: در سال آینده برنامه‌ریزی شده است که تعدادی از اتوبوس‌ها و واگن‌های مترو اورهال شوند. در بخش اتوبوس اقدامات خوبی در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر انعقاد تفاهمنامه با بخش‌های مختلف، سال آینده میزان تعداد اتوبوس‌ها را از ۲۲۰۵ دستگاه به ۴۵۰۰ دستگاه خواهیم رساند.

وی همچنین به قرارداد جدید وزارت کشور برای ورود ۵ هزار دستگاه اتوبوس گازسوز اشاره کرد و ادامه داد: سهم تهران نیز در این بخش سهم خوبی‌ست و ان‌شاءالله سال آینده یک جهش جدی در حمل و نقل در بخش اتوبوس ایجاد خواهد شد.

شهردار تهران به برنامه‌ریزی شهرداری برای ارائه گزارش هر سه ماه به اعضای شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی هر سه ماه گزارشی از اقدامات انجام شده ناظر به برنامه‌های شهرداری و بودجه‌ای به شورا ارائه خواهد شد.

زاکانی همچنین به بخش حمل و نقل ریلی در پایتخت اشاره کرد و افزود: ان‌شاءالله در سال آینده ۷ ایستگاه جدید در پایتخت به بهره‌برداری خواهد رسید. علاوه بر اینکه برنامه‌ریزی برای اورهال کردن ۵۰ رام قطار شامل ۳۵۰ واگن در دستور کار است که اورهال کردن واگن‌ها امسال آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۰۰ واگن در بخش مترو وجود دارد که ۳۶۴ واگن از رده خارج هستند ضمن اینکه ما برای ۷ خط مترو نیاز به سه هزار واگن داریم تا هدو قطارها را به دو نیم دقیقه برسانیم.

لینک کوتاه : https://asnafshahr.ir/?p=1829

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.