تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ 19 محرم 1446 Thursday, 25 July , 2024
5

صفر تا ۱۰۰ سهمیه ارز اربعین ۱۴۰۲

  • کد خبر : 7526
  • ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
صفر تا ۱۰۰ سهمیه ارز اربعین ۱۴۰۲

۲۰۰ هزار دینار عراقی امسال به‌عنوان سهمیه ارز اربعین هر زائر اختصاص پیدا می‌کند و با اینکه قیمت دینار در بازار آزاد طی روز‌های تا ۳۸.۶ تومان رسیده است، بنا شده دینار دولتی با نرخ ۳۴.۸ تومان مبنای پرداخت سهمیه ارز اربعین درنظر گرفته شود.

به گزارش اصناف شهر، ۲۰۰ هزار دینار با نرخ آزاد حدود هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان خواهد بود، اما اگر حال‌وحوصله پشت‌سر گذاشتن مراحل دریافت سهمیه ارز اربعین را داشته باشید همان مقدار دینار با نرخ دولتی برایتان شش میلیون و ۹۶۰ هزار تومان آب می‌خورد.

دریافت سهمیه ارز اربعین قرار است از نظر اقتصادی توسط همین ۷۵۰ هزار تومان اختلاف قیمت، توجیه پیدا می‌کند.

قیمت دینار عراق در بازار آزاد

قیمت دینار عراق روز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲، کار خود را از جایگاه ۳۸.۶ تومان آغاز کرد و تا ظهر نهایتا به ۳۸.۹ تومان رسید. این عدد در طول هفت روز گذشته حدود سه درصد افزایش پیدا کرده است، ولی اگر آن را با یک‌ماه پیش مقایسه کنیم متوجه می‌شویم دینار عراق ۱.۲ درصد ارزان شده.

دینار عراق در بازه شش‌ماهه و یک‌ساله رشد کرده؛ از شش‌ماه پیش یعنی حوالی هجدهمین روز بهمن سال ۱۴۰۱، تا الان قیمت دینار عراق ۸.۶ تومان معادل ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده است. پارسال در نیمه مرداد هم می‌شد بابت هر دینار ۱۷.۳ تومان کمتر پول پرداخت کرد. افزایش قیمت دینار عراق در طول یک سال به این ترتیب ۸۰ درصد برآورد می‌شود.

قیمت دینار عراق نیمه مرداد پارسال ۲۱.۷ تومان بود. ۲۰۰ هزار دیناری که امسال در قالب سهمیه ارز اربعین به متقاضیان تعلق می‌گیرد، سال پیش حدود چهار میلیون و ۳۴۰ تومان می‌ارزید، اما الان با رسیدن قیمت دینار عراق به مرز ۴۰ تومان، نزدیک هشت میلیون تومان ارزش دارد. نکته اینجاست که متقاضیان سهمیه ارز اربعین خود را با نرخ دولتی دریافت می‌کنند و این فرصت را دارند بین ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان کمتر از بازار آزاد پول بپردازند.
همه‌چیز درباره خرید و قیمت دینار عراق

قیمت دینار عراق هر سال با نزدیک شدن به موعد برگزاری مراسم اربعین افزایش پیدا می‌کند. امسال دینار عراق کار خود را در فروردین‌ماه از روی پله ۳۹.۵ تومان آغاز کرد و در یازدهمین روز اردیبهشت همگام با جو هیجا‌ن‌زده بازار ارز تا ۴۲.۵ تومان پیش رفت.

قیمت دینار عراق از آن روز روی مدار نزولی حرکت کرده و در ۲۱ خرداد کف قیمت ۳۵.۹ تومان را به چشم دید، اما خیلی زود دست‌وپایش را جمع کرد و از آن وقع تا الان در کانال ۳۸ تومان بالا و پایین رفته است. پیش‌بینی می‌شود با نزدیک‌شدن به ۱۵ شهریور ماه، یعنی اربعین قیمت دینار به پله‌های بالاتر دست پیدا کند.

سهمیه ارز اربعین به همین دلیل با نرخ دولتی محاسبه می‌شود که در مقایسه با بازار آزاد کمی ارزان‌تر خواهد بود. دلار ابتدای سال ۱۴۰۱، حدود ۱۸ تومان می‌ارزید و تا ۲۶ شهریور که اربعین بوده به ۲۱.۶ تومان رسید. در آن زمان هم سهمیه ارز اربعین به‌صورت دینار و با سقف ۱۵۰ هزار دینار پرداخت شد. زائران می‌توانستند همین مقدار دینار را از بازار آزاد با قیمت تقریبی سه میلیون تومان تهیه کنند.

۲۰۰ هزار دینار عراق در حال حاضر تقریبا معادل هفت میلیون تومان است

سهمیه ارز اربعین ۱۴۰۲ نسبت به پارسال حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲۰۰ هزار دینار عراق رسیده است. برای دریافت سهیمه ارز اربعین، ثبت‌نام در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir الزامی خواهد بود. پس از این مرحله متقاضیان قادر خواهد بود طبق زمان‌بندی از چهار بانک عامل که اسامی‌شان هنوز اعلام نشده، سهمیه ارز اربعین خود را بگیرند.

سهمیه ارز اربعین با ارائه کارت ملی و مدارک دال بر ثبت‌نام در سامانه سماح پرداخت می‌شود. متقاضیان در ضمن باید سیمکارت به نام خودشان داشته باشند. از بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات به‌عنوان کاندیدا‌های پرداخت سهمیه ارز اربعین ۱۴۰۲ یاد می‌شود، اما تنها بانک ملی است که به‌صورت قطعی در پرداخت سهمیه ارز اربعین مشارکت خواهد داشت. بانک ملی همچنین اعلام آمادگی کرده به زائران ۱۰ میلیون تومان تسهیلات در قالب وام سفر اربعین ارائه دهد.

۲۰۰ هزار دینار سهمیه ارز اربعین مانند سال‌های گذشته علاوه بر شعبات بانکی، توسط صرافی‌ها نیز توزیع می‌شود. ضمن اینکه خرید دینار عراق از بازار آزاد هم جزو گزینه‌ها است. قیمت بازار آزاد معمولا بر اساس اسکناس ۱۰۰ دیناری اعلام می‌شود و معمولا در پارت‌های کمتر از هزار دینار مورد معامله قرار نمی‌گیرد.

قیمت منصفانه ۱۰۰ دینار در بازار آزاد روز دوشنبه ۱۶ مرداد سه هزار و ۸۲۰ تومان است، ولی صرافی‌های دولتی دینار را در پارت هزارتایی ۳۴ هزار و ۶۲۵ تومان عرضه می‌کنند. در این صورت ۲۰۰ هزار دینار عراق معادل تقریبی هفت میلیون تومان خواهد بود.
مقایسه قیمت دینار عراق با سایر ارز‌های مسافرتی

قیمت دینار عراق به محدوده ۴۰ تومان رسیده، ولی می‌توان آن را از بازار آزاد در کف قیمت، با نرخ ۳۸.۶ تومان هم پیدا کرد. دینار پارسال همین موقع‌ها ۲۱.۷ تومان قیمت داشت. این مقایسه نشان می‌دهد قیمت دینار عراق پس از گذشت یک سال ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

قیمت دلار آمریکا روز دوشنبه ۱۶ مرداد در حالی که به ۴۹ هزار و ۶۷۰ تومان رسید که یک‌سال پیش در همین بازه زمانی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش داشت. یعنی قیمت دلار با تمام دبدبه و کبکبه‌ای که دارد ظرف یک‌سال ۵۷ درصد رشد کرده است.

قیمت یورو در نیمه مرداد پارسال، ۳۲ هزار و ۱۲۰ تومان بود و الان در بازار آزاد ۵۴ هزار و ۵۹۲ تومان فروخته می‌شود. به‌این ترتیب قیمت یورو، مهمترین ارز مسافران خارج کشور نیز در طول یک‌سال اخیر نهایتا ۷۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

قیمت درهم امارات که هم برای مسافران اهمیت دارد و هم مورد نیاز تاجران و بازرگانان است در طول یک‌سال اخیر رشد ۵۷ درصدی را پشت‌سر گذاشته و از هشت هزار و ۵۹۰ تومان مرداد پارسال، به ۱۳ هزار و ۵۲۷ تومان در مرداد امسال رسیده است.

قیمت لیر ترکیه در طول یک‌سال از هزار و ۷۶۰ تومان به هزار و ۸۴۰ تومان رسیده تا با رشد ۸۰ تومانی نسبت به مرداد سال قبل فقط ۴.۵ درصد افزایش را تجربه کند. درام ارمنستان هم که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه مسافران قرار می‌گیرد در عرض یک‌سال از ۷۸ تومان عبور کرده و با ۵۱ تومان افزایش به محدوده ۱۲۹ تومان رسیده است. این تغییر و تحول را باید به‌معنای رشد ۶۵ درصدی قیمت درام ارمنستان دانست.

لینک کوتاه : https://asnafshahr.ir/?p=7526

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.