تاریخ : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 ذو القعدة 1445 Monday, 20 May , 2024
4

ماهی شب عید کیلویی چند؟

  • کد خبر : 2481
  • ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
ماهی شب عید کیلویی چند؟

قیمت ماهی ساعت می‌اندازد. در این یک ماه حداقل قیمت هر نوع ماهی ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان گران شده مثلا ماهی شیر از کیلویی ۱۱۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان رسیده، گران‌تر هم می‌شود.

به گزارش اصناف شهر، ماهی شیر فصل پیش دو تن می‌فروختیم، اما الان دو ماه آخر سال ۲۰۰ کیلو ماهی شیر هم نمی‌توانیم بفروشیم، چون گران شده و مردم قدرت خرید ندارند». این صحبت‌ها ادعای یکی از ماهی فروشان راسته بولوار استقلال است. قیمت ماهی جنوب طی یک ماه اخیر ۲۵ درصد افزایش داشته و از گفته‌های مسئولان مربوط این طور به نظر می‌رسد که خبری از ارزانی نیست و فقط سعی می‌کنند گران‌تر نشود! برای بررسی وضعیت قیمت و فروش ماهی به دو بازار فروش این محصول یعنی خیابان دستغیب و بولوار استقلال می‌رویم.

اختلاف ۱۰۰ هزار تومانی ماهی جنوب یکی از ماهی فروشان بازار بولوار استقلال در همان حال که برای مشتری اش ماهی را در پلاستیک می‌گذارد، درباره افزایش قیمت‌ها می‌گوید: ماهی شیر ۱۴۰ هزار تومان بوده، اما یک باره ۲۴۰ هزار تومان شده، صد هزار تومان افزایش قیمت داشته است. ماهی حلوا قبلا ۹۵ هزار تومان بوده، اما الان ۱۴۵ هزار تومان شده است. او ادامه می‌دهد: ماهی تیلا پیلا که خیلی افزایش داشته، قبلا ۷۵ هزار تومان بوده، اما الان ۱۸۵ هزار تومان شده است.

یکی دیگر از فروشندگان این بازار درباره قیمت‌ها می‌گوید: ماهی قزل آلا ۶۵ هزار تومان بوده، الان ۷۵ هزار تومان شده است. ماهی سرخو الان ۱۷۵ هزار تومان شده، در حالی که دو ماه پیش ۶۵ هزار تومان بوده است. فروشنده دیگر در این باره می‌گوید: الان خرید ماهی شیر ۲۰۰ هزار تومان است درحالی که دو تا سه هفته پیش ۱۶۰ هزار تومان بوده است. ماهی حلوای سلیمانی در همین هفته پیش ۱۴۰ هزار بوده، اما الان ۱۶۰ هزار تومان شده است. ماهی سنگسر از ۱۳۰ هزار تومان به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است. قیمت بعضی ماهی‌ها ممکن است تا دو برابر در هفته تغییر کند.

یکی دیگر از ماهی فروشان بازار خیابان دستغیب درباره قیمت‌ها می‌گوید: ماهی دو تا سه روز است که کیلویی چهار تا پنج هزار تومان گران‌تر شده است. دلیلش هم این است که برای خود مزرعه دار که ماهی را پرورش می‌دهد، گران در می‌آید. در نتیجه بار به بازار نمی‌دهد که قیمت در بازار شب عید گران‌تر شود. او ادامه می‌دهد: من قبلا ماهی حلوا را ۱۳۰ هزار تومان می‌خریدم، اما الان ۱۹۰ هزار تومان شده، برای همین ماهی حلوا نمی‌آورم، چون جنس می‌ماند.

قیمت‌های ماهی فضایی است و عملا از سفره حذف می‌شود. یکی دیگر از ماهی فروشان بازار استقلال نیز در این باره می‌گوید: بار بوشهر کیفیت بهتری دارد. برای همین بیشتر در آن دست می‌برند و گران‌تر است. الان خیلی از فروشندگان موقعی که بار ارزان است آن را منجمد می‌کنند و موقع گرانی آن را با مبلغ ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان گران‌تر می‌فروشند.

صادرات و کاهش تنوع ماهی در داخل یکی دیگر از ماهی فروشان خیابان دستغیب می‌گوید: الان بعضی از صیادان اماراتی حاشیه خلیج فارس از ما ماهی خریداری می‌کنند، چون می‌گویند اگر از ایران بخریم قیمتش پایین‌تر در می‌آید تا این که خودمان صید کنیم. برای همین تنوع ماهی خیلی کم شده است. الان روسیه، هند و چین از ما ماهی می‌گیرند. واسط ما در جنوب می‌گوید در جنوب پرچم کشور‌های اروپایی را هم می‌بینم که ماهی صید می‌کنند. او ادامه می‌دهد: بیشتر ماهی‌های ما را خارجی‌ها مکش می‌اندازند و کف دریا را درو می‌کنند. در واقع قیمت ماهی ربطی به تحریم ندارد، اما صیاد قیمت ماهی را که صد هزار تومان است به مشتری خارجی ۳۰ هزار تومان می‌فروشد.

یکی دیگر از ماهی فروشان در این باره می‌گوید: خارجی‌ها به دلار پول می‌دهند و روی خود کشتی صید را می‌برند. هزینه حمل و نقل و هزینه‌های جانبی یکی از ماهی فروشان خیابان دستغیب می‌گوید: ما با نیرو‌های جنوب قرارداد بستیم و مستقیما از آن‌ها ماهی می‌گیریم. الان ماهی ۱.۵ تنی که از بوشهر می‌آوریم، هزینه حملش هشت میلیون تومان است در حالی که دو سال پیش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومان بوده است. همین موضوع باعث افزایش قیمت ماهی می‌شود. او ادامه می‌دهد: شما برای حمل ۲ تن ماهی باید ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان یخ شارژ کنید.

ماهی‌های جنوب طی یکی دو ماه اخیر خیلی گران شده است. مثلا ماهی شیر قیمتش ۱۴۰ هزار تومان بوده، اما یک باره ۲۴۰ هزار تومان شد. ماهی سرخو نوع معمولش بوده که قیمت آن ۱۳۰ هزار تومان بوده، اما الان ۱۷۰ هزار تومان شده است یا حلوای سیاه را کیلویی ۱۵۵ هزار تومان می‌فروختیم، اما الان ۱۹۵ هزار تومان شده است. یکی دیگر از ماهی فروشان می‌گوید: ماهی تیلاپیلا بسته بندی می‌شود.

از وقتی هم که بسته بندی شده، گران‌تر شده است. ناصر شعربافیان، مدیر نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی می‌گوید: آن چه که در استان با عنوان تولید ماهی داریم، ماهی قزل آلاست. طبق بررسی‌های ما، قزل آلای تولید استان شاید در یک ماه اخیر حدود ۸۵ هزار تومان بوده و امروز روند کاهشی داشته و به حدود ۷۰ هزار تومان رسیده است؛ بنابراین ما در تولید خود استان افزایش قیمت در یک ماه اخیر نداشتیم و روند کاهشی داشته است. درخصوص ماهی جنوب به طور متوسط حدود ۲۵ درصد افزایش قیمت در انواع ماهی داشته ایم. در ماه گذشته قیمت ماهی حلوای سیاه حدود ۱۴۰ هزار تومان بوده که الان به ۱۸۵ هزار تومان رسیده یا ماهی کفشک ماه گذشته ۱۵۰ هزار تومان بوده که به ۱۷۵ هزار تومان رسیده است. وی درباره دلیل گرانی‌ها می‌گوید: علت آن متوجه چند مولفه است که تماما مربوط به استان‌های جنوبی کشور، قیمت تمام شده ماهی و حمل و نقل آن است که در بحث تولید، هزینه حمل و نقل و هزینه‌های کارگری افزایش قابل توجهی داشته است. شعربافیان می‌افزاید: خرده فروشان ماهی عمدتا حداکثر سود مجازشان ۱۰ درصد است.

ما در قسمت فروش ماهی بر مبنای شبکه عرضه مان تخلف قابل ملاحظه‌ای نداشتیم. وی درباره کمبود ماهی می‌گوید: ما چنین گزارشی مبنی بر کمبود ماهی نداشتیم. شعربافیان درخصوص اقدامات برای تنظیم بازار عید و جلوگیری از روند افزایش قیمت ماهی اظهار می‌کند: در حال پیگیری مراکز عرضه مستقیم هستیم به خصوص درباره ماهی‌های داخل استان رایزنی می‌کنیم که با نازل‌ترین قیمت دست مردم برسد؛ بنابراین درخصوص تولیدات داخل استان و آن چه در جنوب صید می‌کنند، سعی می‌کنیم جلوی افزایش قیمتش را بگیریم. گرانی داریم نه گران فروشی امیر دلداری، مدیر بازرسی و نظارت اصناف مشهد درباره افزایش قیمت ماهی می‌گوید: در سطح بازار گرانی داریم، اما گران فروشی نداریم.

ما باید با گران فروشی مبارزه کنیم و در خصوص گرانی متولی این مسئله جهاد کشاورزی است و آن‌ها باید پاسخ گو باشند، چون آن‌ها متولی تولید هستند. وی درباره تخلفات ماهی فروشان می‌گوید: تخلف چندانی در سطح عرضه نداشتیم و از امروز با حساسیت بیشتری بحث بازار ماهی را دنبال می‌کنیم.

وی درباره دلیل گرانی ماهی می‌افزاید: مصرف در پایان سال به خاطر عید نوروز بیشتر می‌شود. علاوه بر افزایش تقاضا، در جنوب کشور هم به دلیل شرایط جوی صید کاهش پیدا کرده که این‌ها دلایل اصلی افزایش قیمت است. با توجه به اظهارات مدیر بازرسی اتاق اصناف مشهد سعی کردیم با جنتی، مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مصاحبه کنیم، اما به رغم تماس خبرنگار ما مانند گزارش قبلی موفق به برقراری تماس با وی نشدیم.

لینک کوتاه : https://asnafshahr.ir/?p=2481

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.